PLZEŇSKÝ PEPÍCÍ Josefa Pospíšila v Brazílii / říjen 2012 /

Josef Pospíšil

EN DE

Chystáme pro vás:

Seznam plánovaných vystoupení se připravuje.
Zajímavé spojení českého souboru / Quartet Plzeňský Pepící / a argentinského tria / Alejandro Brittes / na uměleckém turné na jihu Brazílie - ve státě Rio Grande do Sul.  Rozhovor pro vánoční číslo časopisu ROZHLED.
PLZEŇSKÝ PEPÍCÍ  Josefa Pospíšila v Brazílii / říjen 2012 /
'Téměř celý měsíc říjen cestovala po jižní Brazílii parta muzikantů, vedená Josefem Pospíšilem. Proto jsme hned po návratu navštívili známého kapelníka Šťáhlavské šestky, který je posluchačům známý nejen jako šéf rodinné harmonikářské kapely, ale i orig. harmonikového dua s manželkou Renatou a také moderátora a autora oblíbených hudebních pořadů na obrazovkách České televize a od letošního roku i Československé televize ŠLÁGR


Co vás zavedlo na jih Brazílie ?

Navázali jsme na předchozí úspěšné angažmá na světovém festivalu harmonikářů v Kolumbii, ve státě César a ve městě Valledupar. Tam jsme byli jako duo. Do Porto Allegre v nejjižnějším státě Brazílie / Rio Grande do Sul / jsme dostali pozvánku už pro čtyři muzikanty. Proto jsem se dohodl s dlouholetými muzikantskými kamarády – Milanem Benediktem Karpíškem, Josefem „Dvorákem“ Kupilíkem z Chodska a známým plzeňským plastickým chirurgem Vlastimilem Bursou. Oblékli jsme se jako „Pepíci“, připravili originální repertoár a očekávali, jak se budeme líbit. V Brazílii nám dali krásný název „ZEZINHOS de Pilsen“.

Kolik jste měli koncertů a stihli jste si prohlédnout nějaké zajímavosti v okolí ?

Odjížděli jsme nejen hudebně připravení, ale s itinerářem, co všechno si určitě prohlédneme… Nejvíce jsme se těšili na prohlídku unikátní největší kaskády vodopádů na světě na řece Iquazu, a na „Ďáblův chřtán“, které jsou „kousek“ od Porto Allegre…, atd. Jenže člověk míní a život mění. Bylo štěstí, že jsme cestovali s hudebními nástroji na palubě, abychom mohli odehrát první dva koncerty, v civilu, jak jsme odletěli z Prahy a bylo to v pěkném stresu… Tři dny jsme neměli naše kufry s výbavou. Ztratily se cestou… /. Jak jsme potom zjistili, spíše lajdáctvím jedné pracovnice na Ruzyni – letišti Václava Havla /. Ale potom jsme si vše vynahradili, viděli jsme další nádherná místa, poznali jsme spoustu muzikantů, se kterými jsme účinkovali. Každý den byl koncert, přejezdy byly cca 120 km. Ochutnali jsme originální fantastické pochutiny z masa – „churasco“, z maniokové mouky, různá exotická jídla, ovoce, zeleninu, nápoje… i alkohol „kašasa“, ze kterého se dělá osvěžující „capiriňa“. Ale nejkrásnější byla všechna setkání s bezvadnými veselými, muzikálními a empatickými přáteli v Brazílii. Hráli jsme např. na obrovském „prvním špagetovém“ festivalu v Antonio Prado, hráli jsme v pravé „gaučo“ / kovbojské / stodole, ve vyhlášeném rockovém klubu v Porto Allegre, u německé i italské krajanské menšiny. Potkali jsme se s vnučkou a pravnučkou slavného prvorepublikového českého podnikatele J. A. Bati, vzácnou a milou paní Dolores Bata a její fešnou dcerou Guiomare, obě mluví krásně česky, i když se narodily a žijí v Brazílii !!! A nesmím a ani nemohu zapomenout, vyjádřit obdiv a poděkování argentinskému kamarádovi, kterého jsme poznali v Kolumbii, vynikajícímu harmonikáři Allejandro Brittesovi, který hraje na světové úrovni styl „čamamé“. On to byl, kdo se o nás se svojí přítelkyní, televizní produkční Magalli de Rosi postaral tak, jak by to nedokázal zřejmě nikdo jiný. Mají srdečné pozvání k nám v příštím roce a už teď jim hledám možnost pěkných koncertů. Už teď vím, že je české publikum přijme tak pěkně srdečně, jako nás v Brazílii. Sami se přesvědčíte, že „hudba nezná hranice!“.

Poslouchal jsem nadšeně tvé vyprávění, máte určitě hodně krásných zážitků, co jste si sebou přivezli, včetně zajímavostí, které nám třeba unikly?

V prvé řadě tam všichni s úctou vzpomínali na nejúspěšnějšího a nejpopulárnějšího brazilského prezidenta s českým původem, který se jmenoval Juscelino Kubitschek a jeho předci pocházejí od Třeboně. Byl ve funkci od r. 1956 – 1961. Vedle nepřehlédnutelných ekonomických úspěchů země, přivedl do Brazílie např. automobilku VW, dodnes tam jezdí nejvíce vozů této značky a nejpopulárnější a nejtypičtější je slavný model „brouk“. Jeho zásluhou se přestěhovalo tehdejší hlavní město Rio de Janeiro do nově vystavěné Brasílie / 1960 /… V Brazílii nás proslavil také podnikatel J. A. Baťa, mj. založil i několik měst. Rád připomínám myšlenku, kterou pronesl, když umíral: „Pravda vždycky vyplave na povrch jako olej na vodu“!!! V Brazílii žil a podnikal i nejstarší syn slavného písničkáře – Karel Hašler, atd.

Všiml jsem si, že už jsi ukázal video záběry z vašeho brazilského angažmá v Československé lidové televizi Šlágr. O Brazílii jste si povídali s Karlem Peterkou…

Díky Bohu, že taková televize tady je, z ostatních médií zatím nepřišla žádná nabídka… Dneska je nejlepší, přiblížit vše nejen ve vyprávění, nebo na fotografiích, ale hlavně na „živých“ videozáznamech. Tam se pozná ta pravda, atmosféra, zda jsme měli, nebo neměli úspěch. Nakonec o velké muzikantské poctě svědčí fakt, že jsme natočili pro slavnou a velice oblíbenou celoplošnou brazilskou televizi pro státy latinské Ameriky „Vida no Sul“ / ve volném překladu “ Život na jihu“ / nádherný hodinový zábavný pořad. Právě díky nové tv Šlágr máme možnost jeho velkou část nabídnout i československému publiku, včetně další originální brazilské a argentinské muziky našich přátel. A ještě dalším potěšujícím faktem je, že máme už teď oficiální pozvání na příští rok na mnohem delší umělecký zájezd… Ale nemá se předbíhat a říkat o věcech, které se chystají, aby se z pověry něco nepokazilo...

Tak se opět ukázalo, že česká melodická hudba je ve světě pojmem, fenoménem?

Bez ohledu na to, že stále více a více se ztrácí z českých médií, z trhu, je podrobována mnohdy lacinému posměchu… Ale v cizině a dokonce i za „velkou louží“, jak se velkému americkému kontinentu říká, má stále velký ohlas a dělá nám výbornou reklamu.

To je fakt, který neunikne rozumným lidem.  Jen aby jej ctili i ti, kteří nám „plánují a tvoří“ naši budoucnost…

Ano, krásná česká hudba ve všech žánrech, i vzpomínky na „zlaté české ručičky“, jsou stále ve světě pojmem! A každý by na to měl být hrdý!                           

/ převzato z čas. ROZHLED /

© 2022 Harmonikář Josef PospíšilVyrobil Martin Šach v roce 2012. Pokud se vám obsah nezobrazuje korektně, ujistěte se, že nepoužíváte moc starý prohlížeč. Doporučujeme Chrome či Firefox.

Rychlá navigace: ., YouTube videa , Pořad Za vesnickými muzikanty, Josef Pospíšil,

telefon: +420 603 281 512, email: jopo.harmonika@seznam.cz

Adresa: AGENTURA HARMONIKA, Josef Pospíšil, 332 03 ŠŤÁHLAVY 550